10 принципа на добрата детска площадка

У нас е прието да се оплакваме от лошите пътища, опашките за записване в училище или гейовете в САЩ, но на практика никой не забелязва ужаса в двора си. Още повече, че това не е просто ужас, а пряка заплаха за бъдещото поколение! Детските площадки трябва да запознаят децата с обкръжаващия ги свят, да ги научат да преценят силите си чрез игри, да получават първите си синини в безопасни условия, да ги научат какво е красиво, да дадат тласък в развитието им, но вместо това на площадките има прясно поставени многоцветни бедствия.

Добрата детска зона е резултат от усилена работа на архитекти, дизайнери, психолози и самите деца. А у нас решенията се вземат от чиновници по каталога със съоръжения, а родителите оценяват детското пространство по количеството цветове. В крайна сметка имаме творчески стерилна, но ярка среда, която изключва възможностите за фантазиране и за получаване дори на най-малка травма. Ако на човек не се даде възможност да почувства страх и болка от собствените си грешки в детството, то той с радост ще компенсира това като възрастен. Ярък пример за това са младите шофьори, които в последните години масово се състезават в града и по магистралите.

Нека да видим как можем да отличим добрата от лошата детска площадка!

1. Разпределение по възрасти

Площадката трябва да привлича деца от различни възрасти, глупаво е да се мисли, че пясъчника е идеален за 15-годишните. Обикновено площадката се дели на три зони: за съвсем малки, по-големи деца и тийнейджъри.

2. Лично пространство

Подходът:“ако си дете – то трябва да бъдеш сред тълпа от деца, не си никаква личност, докато не пораснеш“, е напълно погрешен. При две годишните деца могат да се различат вече 12 типа характери: някой обича повече самотата, друг пък да е център на внимание. За това е необходимо да се създават както открити зони, така и полузакрити. А заради пясъчника в центъра на площадка, проектантът трябва да бъде изпратен да работи на автобусната спирка.

3. Сценарии за игра

Не трябва да се тревожим за децата с какво ще се занимават – оставете ги на свобода да развихрят въображението си! Замъците, коли или кораби, в повечето случаи са плод на фантазията на някой чиновник, който е забравил своето детство и смята, че сивият панелен блок е идеално жилище.

Защо децата обичат да играят с пясък? Защото там не са поставени рамки и може да се твори. Детската площадка трябва да повтаря този принцип.

4 Естествени цветове и материали

Методът „цветно, значи красиво“ работи добре в армията – не бива от рано децата да се учат от кича и безвкусицата. Чрез играта детето трябва да опознае света около себе си, за това е най-добре да се употребяват естествени цветове и материали.

Запомнете, че вкусът се изгражда от детството, а ярките цветове или тяхната неудачна комбинация, могат да навредят на детето.

5. Покритие

Покритието на площадката може да е разнообразно, но колко е по-голяма височината, от която може да се падне, толкова по-добра трябва да е амортизацията. Гуменото покритие е само един от подвидовете, което масово у нас се полага в нарушение на стандартите. Гумата се амортизира, поради тази причина нейният слой трябва да е почти 10 см. А у нас първо се полага асфалт няколко сантиметра, а подобно покритие е доста по-лошо при падане.

Преди да изберете цвят на покритието си помислете защо децата с удоволствие бягат боси по тревата, усмихват се на плажа или с радост играят в къщи на ламината. Може би решението не е в цвета, а в качеството на околната среда?

6. Огради

Не е нужно да привикваме децата от рано към затвора или да развиваме у тях агорафобия.

Малките огради могат да съществуват само около площадката за най-малките или във вид на храсти около цялата детска зона.

7. Релеф

Релефът на площадката не трябва да е плосък. Малки хълмчета лесно ще заменят всички катерушки и ще приспособят детето към естествената среда. Дърветата също са важна част от добрата площадка. Не само като защита от дъжд и вятър, но и за съвсем банални неща като криеница или изрязване на букви в стъблата.

8. Място за родители

Детските площадки обикновено имат две групи ползватели: деца и техните родители. Формално се мисли за първата група , а втората е отритната – а така не бива.

Скамейки или маси по периметъра на площадката ще подобрят кармата на чиновника и архитекта на площадката. Най-добре е те да са поставени под дърветата във вид на беседки. Още по-луксозно ще е да се предвиди и малко кафене с тоалетна и масички.

9. Ползване и през зимата

10. Питайте децата

Защо стълбата е от едната страна, а пързалката от другата, защо е толкова голяма площадката, защо има 5 вида катерушки на нея. Проектантите и чиновниците са измислили идеална за тях площадка, но не са попитали тези, за които е предназначена – в това е тяхната основна грешка.

Да се привлекат децата в проектирането на средата е най-популярният инструмент на запад, а това гарантира детски усмивки и любов към мястото. Така че питайте, анализирайте и изпълнявайте!

 

Източник.

One Reply to “10 принципа на добрата детска площадка”

  1. Авторът на статията, от пръв поглед е видно, че е архитект, е допуснал фундаментални и екзистенциални грешки и неточности за проектиране и изграждане, не само на адекватни, но и на оптимално безопасни съоръжения, респективно, места за игра, разположени на открито. Дори на някои места са допуснати противоречия, както с нормативните изисквания, така и с утвърдени световни добри практики в тази област.
    Пожелавам успех!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *